Funkcje nowoczesnego klimatyzatora

Nowoczesne klimatyzatory służą nie tylko do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Mogą one utrzymywać też stałą temperaturę, lub podgrzewać powietrze, gdy temperatura spadnie do określonego minimum. Nowoczesne klimatyzatory posiadają wiele funkcji, także nawilżają, osuszają, oczyszczają z zanieczyszczeń i z nieprzyjemnych zapachów.

Głównym elementem klimatyzatora jest wyposażony w sprężarkę agregat chłodzący z parownikiem pełniącym funkcję chłodnicy przepływającego powietrza. Oprócz chłodnicy jest też wentylator, skraplacz i elektryczne grzałki, które służą do podgrzewania powietrza. Wilgoć natomiast jest osuszana w wyniku kondensacji pary wodnej, przy silnym schłodzeniu powietrza na parowniku.

Nowoczesny klimatyzator nie tylko schładza powietrze, jak wcześniej zostało to wspomniane, ale gdy przełączy się na pracę w systemie pompy ciepła, zaczyna dogrzewać pomieszczenie. Odwracają się wtedy funkcje tego urządzenia. Wymiennik zewnętrzny z parownikiem pracuje jako skraplacz, a wewnętrzny jako parownik.

Takie dogrzewanie pomieszczeń jest bardzo ekonomiczne. Zużywa się znacznie mniej energii, niż gdyby zastosowało się nagrzewnice powietrza. Nie można jednak traktować klimatyzatora, jako jedynego źródła ciepła w domu, gdyż urządzenie to przestaje działać z chwilą, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *