Jak działa klimatyzator przenośny?

Wspominałem ostatnio, że tańszą i nieco gorszą alternatywą dla normalnej klimatyzacji będzie klimatyzator przenośny.

Dziś przyjrzymy się dokładniej jego działaniu i konstrukcji. To ze względu na jego działanie właśnie nikomu takiego urządzenia nie jestem w stanie polecić z czystym sumieniem. Przetestowałem je bowiem na własnej skórze i dotkliwie odczułem jego wady.

Jak klimatyzator przenośny wygląda z przodu, pokazałem w tym wpisie. Teraz rzućmy okiem na obrazek, który pokazuje to samo urządzenie z tyłu obudowy. Na przykładzie tego rysunku przyjrzyjmy się temu jak działa klimatyzator przenośny.

jak-dziala-klimatyzator-przenosny

Numerem 1 oznaczono strumień zimnego powietrza, trafiającego do wnętrza pokoju. Większość klimatyzatorów przenośnych pozbawiona jest różnego rodzaju automatyki i najczęściej potrafi tylko włączać się odpowiednio często, zależnie od nastawionej temperatury na termostacie. Inne z kolei nie posiadają nawet termostatu, w nich można tylko regulować wydajność wentylatora, a sterownikiem klimatyzatora jest sam jego użytkownik — który go po prostu wyłącza.

Strzałka z numerem 2 to powietrze pobrane z pokoju, które zostanie schłodzone. Aby klimatyzator przenośny nie powodował rozpylania po pokoju kurzu, powietrze to przechodzi przez jeden lub kilka filtrów, na których jest oczyszczane. Jest to korzystne dla zdrowia mieszkańców, ułatwia utrzymanie porządku, ale także jest korzystne dla samego klimatyzatora — bo wymiennik ciepła się mniej brudzi.

I te dwa strumienie powietrza przepływają przez klimatyzator przenośny po zimnej jego stronie, czyli po stronie tzw. parownika.

Strumień 3 to powietrze pobierane z pokoju, używane do odebrania odpadowego ciepła z gorącej strony klimatyzatora, czyli na tzw. skraplaczu. To powietrze nie musi być już filtrowane, bo przecież będzie wyrzucone przez otwór na zewnątrz budynku.

Ogrzane powietrze opuszcza obudowę jako strumień 4. Widać tu również, że wraz z ciepłem to powietrze transportuje na zewnątrz nadmiar wilgoci. Podczas pracy klimatyzatora następuje nie tylko schłodzenie powietrza wewnątrz domu, ale także jego osuszenie. Na zimnym parowniku wykrapla się bowiem para wodna, te skropliny muszą być jakoś z klimatyzatora odprowadzane. Czasem są odprowadzane rurką do jakiegoś zbiorniczka, albo jak w tym przykładzie — trafiają do skraplacza, w którym są odparowywane i razem z zużytym (gorącym) powietrzem odprowadzane na zewnątrz domu.

Źródło obrazka: periphman.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *